Pierwsze spotkanie
Pierwsze spotkanie – zanim się odbędzie często wymaga ogromnego wysiłku, odkładania w czasie, nieudanych prób poradzenia sobie w pojedynkę z trapiącym problemem. Niejednokrotnie przyczyniają się do tego negatywne wyobrażenia na temat psychoterapeutów, oraz obawy przed krytyką ze strony najbliższego otoczenia. Paraliżujący stres oraz niewiedza na temat psychoterapii powodują, iż rezygnacja przychodzi przed podjęciem jakichkolwiek działań. Zdarza się, że niektórzy nie wiedząc czego mogą się spodziewać denerwują się na samą myśl o pierwszym spotkaniu, inni natomiast czekają na nie z niecierpliwością i nadzieją. Nic w tym dziwnego i nadzwyczajnego przecież każda nowa sytuacja w życiu człowieka – nie tylko spotkanie z psychoterapeutą – budzi zdenerwowanie, lęk, czy niepokój.
Wychodząc naprzeciw wiedzy, że najstraszniejsze, to co nieznane, warto trochę odczarować te negatywne odczucia związane z podjęciem pierwszego kroku.
Pierwsze spotkanie ma swój początek, gdy osoba potrzebująca pomocy chwyta za telefon i umawia termin wizyty. Kiedy dojdzie już do spotkania będzie to po prostu rozmowa trwająca zwykle około 60 minut. Pierwsze spotkanie służy wzajemnemu poznaniu, często bywa wstępem do dalszych spotkań terapeutycznych. Podstawowym celem wizyty jest zebranie informacji o pacjencie i jego problemie, co sprawiło, że dana osoba zgłosiła się do psychoterapeuty jak również zebranie informacji na temat jej aktualnej sytuacji życiowej.
W gabinecie terapeutycznym warto być sobą, nie ma zasady, do której należy się dostosować. Warto zapytać terapeutę o wszystko to, co budzi wątpliwości, czy zakłopotanie. Pomoże to mu w lepszym zrozumieniu podłoża problemu.
CO DAJE PIERWSZE SPOTKANIE?
To co pacjent może uzyskać po pierwszej sesji to uczycie pewnego rodzaju komfortu i spokoju. Spotkanie z terapeutą daje świadomość obecności osoby, która potrafi i chce wysłuchać, pomoże zrozumieć emocje oraz rzucając inne światło na problemy pokaże rozwiązanie, którego wcześniej nie dało się dostrzec.
Warto pamiętać, że terapeutę obowiązuje dyskrecja. Wszystko, co zostanie przekazane przez pacjenta terapeucie w trakcie sesji jest objęte tajemnicą.